De EU doet in september mogelijk voorstel voor verbod social media voor kinderen

Apps Ruan Moleman Vandaag
Leestijd: 2 minuten

Misschien wel het meest hoopvolle nieuws van de week, want het is vrij vanzelfsprekend dat social media op jonge leeftijd helemaal niet zo’n goed idee is. In meerdere landen in de wereld wordt social media, of bepaalde delen ervan, geblokkeerd voor minderjarigen en de EU lijkt nu ook eindelijk te gaan volgen.

EU stelt socialemediaverbod voor in september

Volgens Euroactiv doet EU-voorzitter Ursula von der Leyen een voorstel in september om een EU-breed verbod op te leggen op social media. Dat is nog niet zeker, maar volgens ingewijden via Euroactiv lijkt dit plan er echt te gaan komen. Details als een minimale leeftijd zijn bijvoorbeeld nog niet bekend, alsmede voor welke specifieke platformen het verbod van toepassing is.

De grote vraag die natuurlijk opkomt bij een dergelijk verbod, is hoe je zo iets gaat handhaven. In andere landen worden er verschillende methodes gebruikt om de leeftijd van een gebruiker te verifiëren, wat vaak gebeurt met het scannen van een gezicht en/of ID-bewijs. Andere landen gaan over tot een soort avondklok om het gebruik van social media te beperken.

De EU werkt al een tijdje aan een digitale ID, waarmee het makkelijker wordt om jezelf officieel te identificeren zonder een scan van je paspoort te hoeven doen. Deze digitale ID kan mogelijk ingezet worden als verificatie voor apps als TikTok, YouTube en Instagram. Deze methodes worden echter niet altijd positief ontvangen. Veel mensen zijn niet blij met het idee dat je je identiteit online moet geven om een website binnen te komen.

's Werelds eerste verbod voor kinderen onder de zestien om sociale media te gebruiken werkt niet. Australië gaat daarom de bedrijven achter de platforms harder straffen.
(Bron: Unsplash)

Hoe staat het er nu voor?

Op het moment is er een speciaal adviespanel binnen de Europese Commissie. Zij onderzoeken al maanden online over kinderveiligheid. Dit panel zal halverwege deze maand hun bevindingen en adviezen presenteren. Deze resultaten helpen dan om het uiteindelijke voorstel te vormen. Deze worden vervolgens dan in september, waarschijnlijk tijdens de jaarlijkse Staat van de Unie-toespraak, voorgelegd.

Dat de EU eindelijk actie onderneemt, komt voornamelijk door druk van lidstaten. Landen als Frankrijk, Ierland en Denemarken zijn al enige tijd bezig om een verbod te introduceren. Dat komt voornamelijk omdat ze vinden dat de EU hier te traag mee was, ondanks het vrij dringend is. Deze nieuwe wetgeving, mits deze doorgaat, moet ervoor zorgen dat alle EU-landen op één duidelijke lijn zitten.

Foutje gezien? Mail ons. Wij zijn je dankbaar.

Het beste wat tech en culture te bieden heeft 🚀

De laatste ontwikkelingen iedere vrijdag in je mailbox? WANT houdt je op de hoogte!

Onderwerpen