Australische kinderen omzeilen massaal verbod op sociale media

Tech Joost ter Bogt Vandaag
Leestijd: 2 minuten

Australië was vorig jaar december het eerste land ter wereld dat sociale media voor kinderen verbood. Ben je onder de zestien en woonachtig in het land, dan kun je geen Snapchat, Instagram, Facebook of YouTube gebruiken. Althans, dat is de bedoeling van de overheid.

Maar dat verbod blijkt in de praktijk niet te werken. Sociale media worden namelijk nog volop gebruikt door kinderen die jonger dan zestien zijn, zo blijkt uit onderzoek. Het lukt Australische kinderen bijvoorbeeld vaak om regels te omzeilen doordat ze kunnen aangeven ouder te zijn dan ze werkelijk zijn. Handhaving door de bedrijven achter de sociale media blijkt niet goed genoeg te werken.

Bedrijven kunnen miljoenenboetes krijgen

Daarom verhoogt de overheid nu boetes die het kan opleggen aan platforms die het socialemediaverbod niet goed handhaven. Voorheen konden zij een boete krijgen van 45,5 miljoen Australische dollar. Dat wordt verdubbeld, naar 90 miljoen dollar (omgerekend bijna 60 miljoen euro), zo meldt bijvoorbeeld persbureau Reuters.

Ook krijgt de instantie die toeziet op het verbod, de eSafety Commission, meer bevoegdheden. Zo kunnen bedrijven achter sociale media voortaan gedwongen worden om te bewijzen dat ze maatregelen hebben genomen om kinderen onder de zestien van hun platforms te weren.

's Werelds eerste verbod voor kinderen onder de zestien om sociale media te gebruiken werkt niet. Australië gaat daarom de bedrijven achter de platforms harder straffen.
(Bron: Unsplash)

Er loopt een onderzoek naar populaire platforms

Op dit moment is al een onderzoek bezig waarin de vraag centraal staat of Instagram, Facebook, YouTube, Snapchat en TikTok zich aan de regels hebben gehouden. Is dat niet zo, dan kunnen de bedrijven dus fors hogere straffen krijgen dan tot nu toe het geval was. Sinds het verbod in Australië is ingegaan, zijn vijf miljoen accounts van te jonge gebruikers op verschillende sociale media verwijderd.

Meerdere landen hebben het voorbeeld van Australië opgevolgd en vergelijkbare regels ingevoerd. Andere landen denken na over zulke stappen. In Nederland is er nog geen concreet verbod voor kinderen om sociale media te gebruiken, maar wordt er wel over nagedacht door het kabinet.

Dit EU-land wil sociale media voor kinderen juist niet verbieden

Foutje gezien? Mail ons. Wij zijn je dankbaar.

Het beste wat tech en culture te bieden heeft 🚀

De laatste ontwikkelingen iedere vrijdag in je mailbox? WANT houdt je op de hoogte!

Onderwerpen